ALBTIME.COM

Shqip dhe në kohe

Ambasada amerikane përkrah objektet kulturore

369c73400ba657c2689ec078e36c8ceb
Lajme

28.02.2014 14:51

Burimi:

Dergoja shokutXhamia e Larme në Tetovë, Hamami i Daut Pashës në Shkup, Kisha “Shpëtimtari i Shenjtë” si dhe 8 objekte të tjera me vlerë kulturore janë pjesë e projekteve që Ambasada Amerikane në Maqedoni ka mbështetur financiarisht përmes Fondit të Ambasadorit për ruajtje të trashëgimisë kulturore.

 Financimi është shtrirë në harkun kohor 12 vjeçar, nga 2001 deri në 2012, dhe këto vepra janë shpalosur përmes një botimi mbi ruajtjen dhe mbrojtjen e veprave kulturore.

‘Ne besojmë në vlerat e ndarjes së traditës me të tjerët. Këto lokalitete do të shërbejnë jo vetëm si përkujtues historik, por gjithashtu edhe si ura për të ndërtuar lidhje më të fuqishme të mirëkuptimit të ndërsjellë në botë. Ne jemi krenar që përmes Fondit të ambasadorit për ruajtje të kulturës kemi investuar mbi një milion dollarë vetëm në Maqedoni’, u shpreh Poll Uollers, ambasador i SHBA-së në Maqedoni,transmeton Alsat.

Nga viti 2001, përmes Fondit të Ambasadorit, ambasadat amerikane kanë përkrahur mbi 750 projekte të trashëgimisë kulturore e fetare në më shumë se 120 shtete të botës. Shuma përllogaritet mbi 26 milion dollarë. Vetëm në Maqedoni nga ky fond i ambasadorit janë ndarë 1 milion dollarë. Pjesë e këtij projekti mbështetur në frymën e mirë të ndarjes së traditës, është edhe Shqipëria, Kosova e Mali i Zi.


Më të rejat nga Lajme

210x150
Opinion
‘Elegji’ për Tetovën

Ka kohë që banorët e këtij qyteti po helmohen ngadalshëm, herë nga tymi i oxhaqeve të fabrikave, e herë nga ty...

25.11.2014 22:17


210x150
Rajon
Eurodeputetja greke "nuk dëshiron të thekson se nga cila Maqedoni vjen"

Ish prezantuesja e lajmeve në televizionin grek, ndërsa tani anëtare në Parlamentin Evropian si përfaqësuese e aleanc&eu...

25.11.2014 22:11


210x150
Argëtim
Guri në kokë, gjatë transmetimit direkt (Video)

Gazetarja e CNN-it, është goditur me gur në kokë gjatë raportimit të drejtpërdrejtë nga Fergusoni. Në k&...

25.11.2014 21:55


210x150
Futboll
"Hat trick" i Messit për rekord të ri në Champions League (VIDEO)

Me rezultat 4-0, Barcelona ka fituar si mysafir i APOEL Nicosias në xhiron e pestë të fazës grupore të Ligës së Kam...

25.11.2014 21:37


210x150
Lajme
Pse heshti Qosja për projektin antishqiptar “Shkupi 2014” (Video)

Heshtja e Qosjes u përcoll me të qeshura dhe duartrokitje nga të pranishmit në sallë, mbase në këtë mënyr...

25.11.2014 17:09


Mos lëshoni