ALBTIME.COM

Shqip dhe në kohe

Publikohen emrat e të burgosurve të Goli Otokut

30a2d572c55dc67ad1a131ed194b27d1
Lajme

10.01.2014 08:22

Burimi:

Dergoja shokut

Arkiva Shtetërore e Kroacisë ka publikuar listën e të gjithë të burgosurve të burgut famëkeq Goli Otok në ish-Jugosllavi.

Portali “noviplamen.net” ka publikuar emrat e 16.101 të burgosurve, 413 prej tyre kanë ndërruar jetë gjatë vuajtjes së dënimit. Nga të burgosurit kanë qenë serb, kroat, shqiptarë, slloven dhe maqedonas, por edhe të burgosur të nacionaliteteve të tjera.

Burgu ishte i shtrirë në  ujdhesën Goli Otok, që ka qenë burgu më famëkeq i ish Jugosllavisë pas Luftës së Dytë Botërore.

Ky burg ka qenë me shenjën „strogo poverlivo“ (shumë  konfindenciale). Rasti i burgut famëkeq është zbardhur me detaje të reja, pasi që Kroacia nga viti i kaluar është vend anëtar i Bashkimit Evropian.

Të burgosurit kryesisht ishin aktivistë politik kundër sistemit të asaj kohe dhe që promovonin projekte nacionaliste dhe për ndarjen e federatës Jugosllave.

Ujdhesa Goli Otok që shtrihet në Kroaci është e gjerë afër 2 kilometra dhe po aq edhe e gjatë. Vetëm 1 / 4 e ujdhesës ka qenë pjesë aktive e punueshme. Në gjithë rrethin ujdhesës gjenden bunkerët e betonit. 


comments powered by Disqus

Më të rejat nga Lajme

210x150
Kosovë
Hyseni: Thaçi me sjellje dyfytyrëshe

Të mërkurën deputetët e Kuvendit të Kosovës me vota 89 pro, 22 kundër dhe 2 abstenime, kanë votuar për th...

24.04.2014 08:35


210x150
Kosovë
Ahmeti ‘pak më i dobët’ se Mustafa

Për rreth nëntë për qind më pak mblodhi nga taksat në territorin e Komunës, kryetari Shpend Ahmeti, se sa ish-kryet...

24.04.2014 08:31


210x150
Maqedoni
Zaev: Kriminaliteti doli në sipërfaqe, Gruevski nuk mund te qeveris

“Ne jemi vend kandidat për anëtarësim në BE, kriminaliteti nuk mund të kalojë pa u dënuar”, tha...

24.04.2014 08:17


210x150
Botë
Shtetet e Bashkuara shprehen të zhgënjyera me arritjen e paktit të bashkimit mes "Hamas" dhe "Fatah"

Shtetet e Bashkuara kanë reaguar të mërkurën, duke shprehur “zhgënjimin e tyre” për arritjen e pakti...

24.04.2014 08:14


210x150
Kosovë
Sot dëshmitarja ‘B’ e grupit të Drenicës pyetet nga avokatët

Ndërsa dje avokatët e të akuzuarve të grupit të Drenicës u morën me dëshmitaren A, sot ata do të vazhdojn...

24.04.2014 08:03


Mos lëshoni